Exkluzivně – Festival íránských filmů školám

V rámci druhého ročníku Festivalu íránských filmů, který proběhne ve dnech 9. – 13. ledna 2013 v pražském kině Světozor, představujeme školám exkluzivní nabídku projekcí.

Připravili jsme dva filmy, které nejsou běžně pro českou kinodistribuci dostupné, proto je můžete se svými žáky a studenty vidět exkluzivně pouze v rámci této festivalové nabídky pro školy.

Filmy Bílý balónekZloděj z Bagdádu (viz níže) mohou žákům a studentům přiblížit starobylou perskou kulturu i současný život v Íránu. V obou případech se jedná o významná díla světové kinematografie, která získala mnohá ocenění od odborné veřejnosti a kladný ohlas u běžných diváků. Výběr filmů je cílen na mladší diváky, abychom vám umožnili navštívit jednu z nejzajímavějších filmových přehlídek u nás i s nižšími třídami, na které jinak festivaly většinou zapomínají. Sílu, atmosféru a poetiku obou filmů ale jistě ocení i starší žáci a studenti, kteří tak mají jedinečnou možnost seznámit se s íránskou kulturou.

Oba filmy jsou tedy vhodné i pro mladší diváky (od 9 let), promítány však budou v původním znění s českými titulky.

• kdy: v době konání festivalu – středa 9.1., čtvrtek 10.1. nebo pátek 11.1. v dopoledních hodinách (dle vašeho výběru)
  • kde: kino Světozor
  • cena: 60 Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma
  • minimální počet diváků: 50 diváků na jednu projekci, v rámci možností lze spojovat objednávky více škol
  • jak: pokud máte o projekci zájem, vyberte si film i datum projekce a napište objednávku na e-mail skolni.projekce@kinoaero.cz, nebo volejte 608917300 (paní Hana Nálevková, která se stará o školní projekce do všech tří našich kin)

O festivalu a íránské kinematografii

Festival íránského filmu letos již podruhé v České republice představí výběr ze současnosti a historie celosvětově uznávané a ceněné kinematografie, která je kritiky a historiky řazena mezi ty nejvýznamnější. Festival je vůbec první ucelenou přehlídkou íránské kinematografie v České republice. Snímky, které v rámci festivalu přiblíží život v současném Íránu, budou promítnuty v sekcích hraný, dokumentární a krátkometrážní film.

Íránská kinematografie stojí v popředí zájmu filmového publika po celém světě minimálně již po tři desetiletí a je rovněž respektována ze strany odborné kritiky. Íránské snímky dosahují každoročních úspěchů na filmových přehlídkách jako Berlinale nebo festivaly v Benátkách, Cannes či v Moskvě. Tyto filmy jsou unikátní pro své umělecké pojetí, silné emoce a bohatou historii. Příkladem celosvětového úspěchu íránské kinematografie je také zisk Oscara za film Rozchod Nadera a Simin.

Druhý ročník Festivalu se v sekci hraných filmů zaměří na zobrazení života íránských dětí. Bílý balónek, který nabízíme pro školní projekci, je jedním z filmů této kategorie.

Bílý balónek

1995, 85 minut, v originálním znění s českými titulky

režie: Jafar Panahi

trailer: http://www.videodetective.com/movies/the-white-balloon/6655

Jafar Panahi je jedním z nejvýznamnějších představitelů íránské nové vlny. Získal řadu ocenění po celém světě (Zlatý lev v benátkách, Stříbrný lev v Berlíně a další).

Za svůj celovečerní režijní debut Bílý balónek získal v roce 1995 Zlatou kameru v Cannes. Britský list The Guardian tento film také zařadil mezi padesát nejvýznamnějších rodinných filmů světové kinematografie.

Na příběhu sedmiletého děvčátka, jež v den oslav Nového roku vymámí na mamince peníze na nákup zlaté rybky, ale cestou do obchodu je ztratí, je podepsán jako scénárista slavný Abbas Kiarostami. Jeho vliv se odráží i na rukopisu režiséra Jafara Panahiho, který byl ostatně nějakou dobu jeho asistentem. Poetický film nabízí řadu postřehů o městě, o životním stylu jeho obyvatel a o jejich lidské podstatě.

Vzdělávací motivy: íránská klutura, každodenní život dětí v jiných kulturách

Zloděj z Bagdádu

Velká Británie, 1940, 106 minut., anglicky s českými titulky

režie: Tim Whelan, Michael Powell, Ludwig Berger, William Cameron Menzies, Zoltan Korda, Alexander Korda

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SE6t7iXx4-w

V tomto případě se sice nejedná o íránskou produkci, ale o barevnou výpravnou anglickou pohádku z roku 1940, která je inspirována perskými středověkými legendami. Film přibližuje nejmladším divákům svět klasických perských fantastických příběhů, které se nám dochovaly v podobě sbírky pohádek Tisíce a jedné noci.

Film patří již mezi klasiku filmového žánru fantasy a je plný na tehdejší dobu výborných triků, které dodnes okouzlují diváky všech věkových kategorií. Létající koberec, okřídlený kůň, obrovitý džin…. Příběh vypráví o lásce krásné princezny (June Duprez), zradě proradného velkovezíra a zlého čaroděje v jedné osobě – Jaffara v neuvěřitelně démonicky sugestivně zahrané roli Konráda Veidta a o sympatickém, ale naivním princi (John Justin), který bude za svou lásku k princezně trpět jako slepý poutník. Část města Bagdádu byla vybudována v kalifornské poušti Mojave, protože přímo v Bagdádu tenkrát nebylo možné natáčet. Film získal tři Oscary (kamera, výprava, speciální efekty) a jednu nominaci (hudba).

Vzdělávací motivy: perská a arabská literatura, orientální pohádky a legendy, žánr fantasy

Příspěvek byl publikován v rubrice Programy pro školy, školní projekce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.