Srdcovka

Zajímá nás, jaké filmy a proč mají lidi rádi. Jsou to prosté a jednoduché otázky, ale jen zdánlivě. Těšíme se, že časem získáme zajímavou sbírku osobních výpovědí o roli filmu v životě lidí. Zkuste se zamyslet nad tím, jaký film vás v životě ovlivnil, potěšil, na který film si občas vzpomenete… Je těžké vybrat jenom jeden. Ale právě to nás zajímá:

• vyberte jeden oblíbený film, nebo film, na který chcete ostatní upozornit, film na který nejčastěji myslíte, který chcete sdílet, který je pro vás důležitý a pod.
  • napište k němu krátký komentář (max. cca 500 znaků) o tom, proč jste tento film vybrali, proč jej máte rádi, co vás na něm nejvíc baví apod.
  • připojte své jméno, věk, případně profesi, nebo krátkou charakteristiku vás samotných (své filmy a komentáře nám můžete posílat i anonymně)
  • to vše pošlete na mail info@aeroskola.cz, do předmětu mailu uveďte ANKETA
  • odesláním mailu souhlasíte s tím, že vaši odpověď můžeme zveřejnit na webu a facebooku Aeroškoly mezi odpovědmi ostatních respondentů, včetně osobností ze světa filmu i jiných oblastí kultury
  • anketa je dlouhodobá, zasílání filmů není časově omezeno

Pravidelně doplňované příspěvky si můžete přečíst ZDE.

A abychom se taky zasnažili, zde na úvod výběr aeroškolního týmu:

spaceballsLinda Arbanová, 32, koordinátorka Aeroškoly a vyučující na PedF UK v Praze, milovnice vesmíru a jehličnatých stromů:

• Spaceballs, USA 1987, režie Mel Brooks
  • Nejedná se zrovna o kvalitní film, který by se dal zařadit do zlatého fondu světového filmového dědictví. Ale jako milovník sci-fi tenhle film zbožňuju proto, že obsahuje odkazy na většinu důležiých sci-fi filmů dvacátého století a dělá si z nich otevřenou legraci. Baví mě ty odkazy na jednotlivé filmy nacházet. Film má vše, co potřebuju ve sci-fi mít – planety, kosmické lodě, mimozemšťany a hodně vesmíru. Lord Tmavá helma je nepřekonatlený a několik scén s ním znám nazpaměť, protože jsem film viděla nejmíň desetkrát.

el_valley_centroKlára Doležálková, 28, multimediální umělkyně, lektorka Malé školy animace:

• Cokoliv od Jamese Benninga, třeba El Valley Centro nebo Ruhr.
  • Původem matematik natáčí filmy, které jsou mnohem více extrémním uměleckým zážitkem než filmem v klasickém smyslu. Pro mne extrémním v nejlepší možné míře – Benning nám nechává skrz obraz, v kterém se téměř nic neděje, prostor pro uvědomění si detailu a fyzicky hmatatelného času. Vše je statické a navýsost dobrodružství. Nezazní jediné slovo. Obraz mluví. Mrzí mě, že jsem nemohla stihnout projekci jeho filmu na letošním ročníku festivalu v Karlových Varech.

stalkerAleš Paroulek, lektor Aeroškoly, filmový střihač a zahradník:

• Stalker, Sovětský svaz 1979, režie: Andrej Tarkovskij
  • Když jsem ho poprvé uviděl, tak jsem z něho dva dny nemohl odejít. Celou dobu filmu na něco čekáte a nedočkáte se, ale hodně vás to baví. Zažíváte v něm sami sebe, protože výkladů filmu je tolik, kolik je diváků. Není to těžký, racionálně konstruovaný film, mluví k vám přímo přes emoce. Ze Stalkera je cítit zobecněný smutek člověka a nás všech, odcházení moudrých stařešinů a příchod bezelstného dítěte.