Doporučené filmy pro základní školy

Novinky v kinech – filmy bez věkového omezení. Prohlédněte si také doporučené filmy pro střední školy (většina z nich je do 12 let nepřístupná),  seznam doporučených dokumentů a seznam pohádek pro první stupeň a družiny.

• jack a obriJack a obři
  • USA 2013, 114 minut
  • režie Bryan Singer
  • anglicky, české titulky
  • přístupný
  • školní vstupné od 80 Kč

Když mladý farmářský dělník náhodou otevře bránu dělící náš svět od hrůzostrašných obrů, vzplane nanovo starodávná válka. Obři po dlouhých staletích vtrhnou na Zemi a snaží získat zpět území, o která v minulosti přišli. Mladý Jack (Nicholas Hoult) se jim v tom snaží zabránit a je tak přinucen vybojovat nejtěžší bitvu svého života. V boji za království, jeho obyvatele a lásku statečné princezny čelí nezadržitelnému přívalu válečníků, o kterých si až dosud myslel, že existují pouze v legendách … a sám tak má příležitost stát se legendou.

Další info o filmu a trailer zde.

• mocny vladce ozMocný vládce Oz
  • USA 2013, 125 minut
  • režie Sam Raimi
  • anglicky, české titulky, český dabing
  • školní vstupné od 60 Kč

Fantastické dobrodružství od společnosti Walt Disney Pictures natočil uznávaný režisér Sam Raimi. Když se Oscar Diggs (James Franco), druhořadý cirkusový kouzelník s pochybnou morálkou, dostane z prašného Kansasu do životem pulsující Země Oz, myslí si, že vyhrál v loterii. Sláva a bohatství jsou jeho, dokud nepotká tři čarodějky: Theodoru (Mila Kunis), Evanoru (Rachel Weisz) a Glindu (Michelle Williams). Oscar se nechtěně zaplete do velikých problémů, kterým čelí země Oz a její obyvatelé, a musí se naučit odlišovat dobré lidi od zlých dřív, než bude příliš pozdě. Kouzelník postupně využivá své magické umění a vynalézavost, aby se proměnil ve věhlasného a mocného čaroděje a především v lepšího člověka. (oficiální text distributora)

Více o filmu a trailer zde.

• frankenweenieFrankenweenie: Domácí mazlíček
  • USA 2012, 87 minut
  • režie Tim Burton
  • anglicky s českými titulky
  • školní vstupné od 60 Kč

Frankenweenie: Domácí mazlíčekje dojemným příběhem chlapce a jeho psa. Když mladý Victor nečekaně přijde o svého milovaného psa Sparkyho, povolá na pomoc vědu a svého nejlepšího přítele přivede znovu k životu – jen s několika drobnými změnami. Snaží se svůj výtvor ukrývat, ale když se Sparkymu podaří uniknout, zjistí Victorovi spolužáci, učitelé i ostatní obyvatelé města, že znovuzrození může mít příšerné následky.

Když Tim Burton poprvé přišel s nápadem na snímek Frankenweenie, představoval si ho jako celovečerní loutkový film. Z finančních důvodů ho ale nakonec pro společnost Disney v roce 1984 natočil v podobě krátkého hraného filmu. Tehdy také vytvořil náčrtky podoby všech jeho postav.

Při tvorbě tohoto loutkového celovečerního filmu své původní náčrtky uplatnil a v případě postav, které se v příběhu původně neobjevovaly, je doplnil zcela novými. Celá řada postav je vytvořena na základě podoby a chování postav klasických hororových snímků z třicátých let a na tyto filmy odkazuje také řada jmen těchto postav.

Více o filmu a trailer zde.

• hobitHobit – neočekávaná cesta
  • USA / Nový Zéland 2012, 169 minut
  • režie Peter Jackson
  • anglicky s českými titulky
  • školní vstupné od 80 Kč

Oscarem oceněný filmař Peter Jackson natočil další film – Hobit: Neočekávaná cesta, první díl trilogie filmových adaptací od J.R.R. Tolkiena Hobit. Všechny tři filmy se odehrávají ve Středozemi 60 let před Pánem prstenů.

Tato část sleduje cestu hlavní postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě. Cílem cesty je si znovu nárokovat ztracené trpasličí království Erebor. Bilba nečekaně osloví čaroděj Gandalf Šedý, díky kterému se ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Cesta do divočiny vede přes tajemné země, kde se to hemží zlobry, skřety a kouzelníky. Ačkoliv cíl jejich výpravy – Osamělá hora, leží na Východě, musí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život…Gluma. Skromný Bilbo Pytlík pak sám s Glumem na břehu podzemního jezera objeví nejen hloubku lstivosti a odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška“, který má nečekané a užitečné možnosti… Jednoduchý zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže zatím ani tušit.

Více info a trailer zde.

• kure na svestkachKuře na švestkách
  • Francie, Německo, Belgie 2011, 93 minut
  • režie Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
  • francouzsky, české titulky
  • školní vstupné od 60 Kč

Fascinující atmosféra, optimistický pohled na svět, dokonalá práce s filmovým obrazem – to vše charakterizuje tvorbu režisérské dvojice Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda, jejichž první film Persepolis posbíral po světě i u nás desítky cen.

Oba tvůrci přicházejí s novým filmem, který sice není animovaný, ale fantaskní atmosférou oplývá stejně jako Persepolis. Příběh Kuřete na švestkách se odehrává v předvánočním Teheránu roku 1958.

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. Amalricův skvělý herecký výkon podporují i další vynikající herci jako Chiara Mastroianni, Isabella Rosellini nebo Jamal Dabouze.

Film vznikl podle stejnojmenné komiksové novely, kterou vydalo nakladatelství BB Art a soutěžil na loňském festivalu v Benátkách. (oficiální text distributora filmu)

Více info o filmu a trailer zde.

________________________________________

Příspěvek byl publikován v rubrice Programy pro školy, školní projekce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.