Zkouška orchestru – exkluzivně pro školy

150406_Zkouska orchestru_004_(c)_Petra Hajská 140424_Zkouska orchestru_053_(c)_Martin Kabát 140424_Zkouska orchestru_040_(c)_Martin KabátČeská filharmonie: Zkouška orchestru s Markem Ebenem

Exkluzivní možnost navštívit ve svém lokálním kině školní projekci edukativního programu Česká filharmonie: Zkouška orchestru s Markem Ebenem. Tento program je nabízen pouze školám. Pokud se tedy se svou třídou nedostanete do pražského Rudolfina, zajděte si na filharmonii do kina!

Oblíbený pořad České filharmonie, ve kterém Marek Eben svěží zábavnou formou provází malé i velké diváky světem klasické hudby, jak ji neznáme.

Jaká cesta vede od partitury ke koncertnímu provedení? Co do hudby vkládá skladatel, co hudebníci a co dirigent? A jak lze přivést orchestr k tomu, aby hrál, co dirigentovi na očích vidí?

Do zákulisí zkoušek filharmoniků nechají nahlédnout osobnosti jako šéfdirigent Jiří Bělohlávek a houslista Josef Špaček ml. společně s typicky šarmantním, pohotovým a vtipným Markem Ebenem. To vše doplněno o skvěle interpretovanou hudbou.

Školy, které neměly až do teď možnost na vzdělávací a vždy vyprodaný pořad České filharmonie do Rudolfina zajít, dostávají nyní šanci ho poprvé vidět na plátně kin.

Co v programu uvidíte:

Program režírovaný Alicí Nellis nabízí v první části moderované Markem Ebenem netradiční a neformální pohled na práci filharmoniků, vtipně představuje jednotlivé nástroje, členy orchestru a roli dirigenta. Poté následuje plnohodnotné koncertní provedení Romance Antonína Dvořáka s houslistou Josefem Špačkem a části Sukovy Pohádky, op. 16.

Zkouška orchestru vám mimo jiné ukáže:

• jak vypadá Česká filharmonie
  • jaké hudebníky a nástroje v orchestru najdete
  • jakou roli jednotlivé nástroje v orchestru mají
  • jak s orchestrem pracuje dirigent
  • do jaké míry dirigent ovlivňuje výsledný zvuk dané partitury
  • co vše se dá zahrát například na tympány

Program doporučujeme jako zábavný a originální doplněk výuky pro 2. stupeň ZŠ i SŠ.

Podrobnosti o programu:

• HD záznam koncertu z roku 2014
  • délka programu: 70 minut
  • režie: Alice Nellis
  • účinkují: Marek Eben, Jiří Bělohlávek, Josef Špaček ml. a Česká filharmonie
  • vhodné pro žáky od 11 let

Anotace:

Cesta od partitury ke koncertnímu provedení může být velmi přímočará a jednoduchá. Ale také nemusí. Dirigent i orchestr mají prostě velké možnosti. Co se opravdu děje při zkoušce orchestru? Co dirigent může a co nemůže? A jak lze přivést orchestr k tomu, aby hrál, co dirigentovi na očích uvidí? Je partitura dogma anebo má orchestr s dirigentem nějakou svobodu? Tato a další témata, doplněna skvěle interpretovanou hudbou, to vše je náplní netradiční zkoušky orchestru České filharmonie.

Jak si program objednat:

Kontaktujte své místní kino a domluvte si datum a čas projekce podle svých potřeb a možností kina. Doporučené školní vstupné je 70 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma.

Projekce v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko objednávejte na info@aeroskola.cz.