Program s Asistencí, o.p.s.

asistence 2 asistence 1B) Komponovaný program s Asistencí, o.p.s.

Kino Aero (336 míst), vždy v 9.00
Středa 14. 12. a čtvrtek 15. 12.
Kino Světozor – velký sál (356 míst), vždy v 9.00
Pondělí 12. 12. a úterý 13. 12.

Dvouhodinový program nabídne filmy Můj život s asistencí a Praha snů s účastí hlavního hrdiny prvního filmu Jakuba Neuberta (a jeho aktuálního asistenta), který pracuje jako instruktor osobních asistentů pro lidi s postižením a sám asistenty během celého dne ke všemu potřebuje. Dále se následné debaty zúčastní autor filmu Erik Čipera, který je ředitelem obecně prospěšné společnosti Asistence a další její členové.

V obou filmech lze nahlédnout do životů lidí s postižením, kam běžně nahlédnout nelze. Jen málo žáků a studentů se osobně někdy setkalo s člověkem s postižením. V tomto programu budou mít příležistost seznámit se se sympatickým Jakubem, který jim odpoví na všechny případné otázky. Středoškolští studenti se již navíc mohou stávat dobrovolníky – asistenty. V tomto programu se dozvědí, co to obnáší.

Témata:

život s handicapem, jak přistupovat k lidem s handicapem, dobrovolnická asistence, pražská doprava a její (ne)přizpůsobení některým skupinám lidí, projekt Jedeme v tom s vámi, inkluze

Můj život s asistencí, 2015

• Délka filmu: 23 minut
  • Režie, scénář, kamera: Erik Čipera
  • Střih: Šárka Sklenářová

Dá se žít jen 4 hodiny denně? Hlavnímu hrdinovi filmu Jakubovi Neubertovi to nejde, i když mu příspěvky na osobní asistenci na víc nestačí. Nahlédněte do jeho života, vztahů a života s asistenty. Seznamte se s tím, co všechno asistenti dělají, jak jsou zacvičováni a jak důležitou roli hrají v životě lidí s postižením. Film představuje i účastníky projektu „Jedeme v tom s vámi“, kteří si na jednu cestu městěm zkouší být člověkem na vozíku a jeho asistentem (Rektor UK, šéfové kin Světozor a Oko, ministryně se svou poradkyní, ředitel banky, kavárník, starosta Prahy 7…).

Praha snů, 2014

• Délka filmu: 30 minut
  • Režie, scénář, kamera: Erik Čipera
  • Střih: Šárka Sklenářová

Jak se v Praze cestuje veřejnou dopravou ženám se zdravotním postižením, s dětmi v kočárku a seniorkám? Vypravte se na 12 cest městem, které ještě má své nevyřešené bariéry.