Jak se dělá festival

ociFestival připravuje tým mladých filmových fanoušků, kteří se pod dohledem dospělých organizátorů učí, jak se dělá festival, co všechno je potřeba vymyslet, dohodnout, zorganizovat a připravit.

Schází se pravidelně v Biu Oko a průběžně se domlouvají přes facebookovou skupinu.

Tým tvoří dvě Terezy, Matylda, Viola, Ondra a Julius. Tady si můžete průběžně číst zápisky a dojmy některých z nich a zjitit tak, jak se dělá festival.

Pondělí 19. 5.:

Tereza o rozhovorech s médii:

Když jsem se dozvěděla, že mám vystupovat před televizí a dělat rozhovor do rádia, okamžitě jsem řekla, že je to super.

Šla jsem do kina s báječným pocitem. Když jsem v kině viděla pana novináře nebo kamery, přišla tréma. Bála jsem se, že nebudu umět odpovědět.  Nakonec to dopadlo dobře, a jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet.

Pondělí 5. 5.:

Vzhledem k tomu, že se Malé oči pomalu, ale nevyhnutelně blíží, i naše přípravné akce už finišují. Program už je vymyšlen, letáky vytisknuty (jsou dostupné ve vybraných školách, Oku, Aeru, Světozoru a dalších kulturních institucích) a musím vzdát hold grafikovi Kubovi, protože jsou nadmíru povedené.

Dnešní schůzka se tedy nesla ve znamení dekorací a doprovodného programu, poněvadž všechno ostatní už je zařízeno. Co se týče dekorací, objednali jsme velké polystyrenové koule (průměr největších je 30 cm) a až se příště sejdeme, chopíme se štětců a namalujeme na ně oční bulvy a následně je vyvěsíme v prostorách Oka. Ve stylu očí jsou i pingpongové míčky, které pokreslily uvaděčky (co bychom si bez nich počali) a jsou na baru v Oku (pokud už nejsou rozebrané, šly docela na dračku).

I doprovodný program se už upravuje do finální podoby, takže náš tým obíhá všechny možné yoyo obchody, shánějí se převleky a řeší se hudba k breakdance. A tak mi nezbývá než doufat, že se všechno stihne a očních bulv a diváků bude v kině požehnaně.

Pondělí 28. 4.:

Matylda

Dnes jsme se opět sešli v menším počtu (mimo jiné nedorazil Filip, protože dodělával popisky k jednotlivým filmům), ale to vůbec nezabránilo tomu, abychom pokračovali v přípravách. Rozhodně nejlepší zprávou je, že budeme mít velký banner u vstupu do kina Oko, takže každý kolemjdoucí uvidí, že zde právě probíhá festival Malé oči. Také už je hotový program, leták i plakát.

Dále jsme řešili pohoštění na premiéru a noc v kině – padly návrhy, že bychom mohli připravit čokoládové fondue (tento nápad jako milovník čokolády rozhodně podporuji), chlebíčky, zeleninu, která by se dala namáčet do různých druhů omáček a tak dále.

Po dlouhém vyjednávání se nakonec domluvilo, že na premiéru filmu Sputnik přijede sám režisér. My jsme tedy dostali za úkol se o něj postarat během jeho pobytu v Praze a provést ho kinem.

Nakonec nám bylo oznámeno, že možná budeme muset mluvit do rozhlasu nebo do televize, což mě osobně dost vyděsilo. Tak jenom doufám, že to za mě vezmou ostatní.

Pondělí 14. 4.:

Matylda

Dlouho jsem přemýšlela, jak tuto schůzku shrnout, protože jsme se nevěnovali jedné konkrétní věci  jako na minulých poradách, ale spíše jsme dopodrobna rozebírali věci, kterým jsme se už věnovali dříve. V dřívějších zápiscích již zmiňovaný grafik Kuba už dokončil plakát i leták, my jsme obojí schválili, takže pokud vše půjde hladce, letáky budou už za chvíli dostupné v Oku, Aeru i Světozoru.

Dále jsme si rozdělili úlohy ohledně doprovodného programu – abychom stihli zařídit, vše co tam má být (od cukrové vaty, přes ukázku break dance, až po představení s jojem).

Tohle všechno možná zní poutavě (nebo taky ne, záleží na tom, kdo tento krátký článek zrovna čte), ale řekla bych, že nejdůležitější zážitek z dnešního shromáždění je kobliha, kterou jsme všichni dostali.

___________________________________________________________

Pondělí 7. 4.:

Matylda

Dnes jsme se v Oku sešli v poněkud komornější sestavě (bylo nás šest, abych byla přesná), ale to rozhodně nezabránilo tomu, abychom se zabývali věcí, která je na celém festivalu to nejdůležitější – a totiž výběrem filmů. Od Olji jsme dostali seznam filmů, na jejichž trailer se máme podívat a najít si o nich nějaké základní informace a tak když jsme přišli na schůzku, už jsme věděli, o jakých filmech se uvažuje. Nechci toho moc prozrazovat, ale mezi potenciální snímky jsme vybrali Páni Kluci (klasika, která se snad nikdy neomrzí), Ledový drak (švédský film, jenž doposud nebyl uveden v kinech) a spoustu dalších.

Poté co jsme se dohodli, které filmy nám přijdou zajímavé, jsme se vrhli na vymýšlení doprovodného programu – jak bychom všechny ty děti různých věkových skupin zabavili. Abych to shrnula, řeknu opět jen, že padlo spoustu nápadů (i když není jisté, zda jsou všechny uskutečnitelné) a jediným mým strachem zůstává, jak všechny ty atrakce a stánky napěchujeme do foyer Oka.

____________________________________________________________

Pondělí 31. 3.

obrázekMatylda:

Na dnešní poradě (pro mě první) jsme museli vyřešit spoustu důležitých věcí – počínaje nalitím vody do skleniček a konče vizuální podobou celého festivalu. Z tohoto důvodu nám byl představen grafik Kuba, který nám předvedl své návrhy – nejvíce nadšení sklidil nápad s komiksem, ale povedený (ale možná až moc dětský) byl dle mého názoru i plakát s vlaječkami. K vidění byl ovšem i návrh jako vystřižený z animovaného filmu Já, padouch či obal na knihu 1984.

Dále jsme probírali podobu letáků, které se budou rozdávat ve školách. Padlo spoustu zajímavých nápadů – že by se daly skládat do vlaštovek nebo třeba dokreslovat. Finální podoba letáků však zatím nebyla rozhodnouta.

Pro mě osobně ale toto setkání mělo ještě jeden vážný důsledek – byla jsem donucena si založit Facebook. Tak tedy se zkroušeným výrazem zadávám do vyhledávače www.facebook.com a s výrazem ještě zkroušenějším klikám na tlačítko Registrace.