JAK OBJEDNAT PŘEDNÁŠKU PRO SKOLU
Speciálně pro školy připravená přednáška předního českého cestovatele a fotografa Václava Šilhy, kterou doplní bioložka a zooložka Pavla Říhová. Ta se jako wildlife inspektorka podílí na pátrání po pašerácích ohrožených zvířat a pytlácích. Je členkou speciální skupiny Interpolu pro tento typ kriminality.
Ve své přednášce doplněné bohatým obrazovým materiálem se Václav Šilha věnuje fauně Afriky a dělí se o své zkušenosti z cest. Promítá své úchvatné fotografie a také videa zachycující migraci zvířat v afrických národních parcích. Pavla Říhová pak jeho vyprávění doplňuje o temnější stránku věci – nelegální lov a obchod. Zaměřuje se zejména na nosorožce, na které se specializuje. Přibližuje, jakým způsobem se tento problém týká i nás a jak můžeme přispět k zachování biodiverzity a k ochraně ohrožených druhů.
„ Vyjde-li v červenavém úsvitu z houštiny lev a dunivě zařve, i za padesát let se lidem sevře srdce. Bez ohledu na to, zda budou mluvit anglicky, svahilsky nebo německy. Budou stát oněmělí a hledat ruku souseda, spatří-li poprvé v životě, jak dvacet tisíc zeber táhne nekonečnou stepí…“
Čas, který fotograf a cestovatel Václav Šilha celkem strávil v Africe, se už nepočítá na dny nebo měsíce, ale na roky. Jen v Keni a Tanzanii pracuje pravidelně od roku 2002. Za tu dobu zaznamenal stovky příběhů, které se odehrávají ve zdejší divočině. Nechybí ale ani příběhy lidí, kteří žijí s přírodou v těsném kontaktu. Nevyhýbá se ani palčivým tématům sužujícím černý kontinent, jakými jsou například chudoba nebo otázky týkající se ochrany životního prostředí. Přesto ale bylo vždy jeho hlavním cílem ukazovat především krásu tohoto jedinečného kouta světa. Známé jsou zejména jeho fotografie velké migrace pakoňů ze Serengeti, na kterých s přestávkami pracoval více jak deset let.
Nyní chce Václav Šilha své jedinečné zážitky zprostředkovat i vám prostřednictvím své přednáškového projektu plného fotografií, video ukázek a příběhů. Nebude v něm chybět ani dnes už kultovní série snímků zachycujících útok hrošího stáda na krokodýla, které před časem oblétly celý svět.
Krása Afriky má ale i své stinné stránky. Jen kousek od turistických tras na některých místech zuří regulérní válka. Rangeři se snaží uhlídat vzácná zvířata, ale pytláci přichází v noci, jsou dobře vyzbrojení, útočí náhle a neváhají střílet. Přestřelky jsou na denním pořádku, umírají tisíce zvířat, ale i lidé, kteří je brání. Každých 20 minut zemře v Africe 1 slon – i to je dnešní realita… Pytlácký kontraband je pašován v kontejnerech či kufrech kurýrů do Asie i do Evropy, kde v bezpečí luxusních domů žijí lidé, kteří platí za sošky ze slonoviny nebo roh nosorožce obrovské peníze.
Pavla Říhová se 23 let zabývá bojem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy a je členem expertní skupiny Interpolu pro „wildlife crime“. Pracuje na případech pašeráků, překupníků i organizovaných skupin, snaží se najít jejich zdroje i kanály, kudy je zboží převáženo, zabavit kontraband.
„Je to jako boj s chobotnicí. Useknete jedno chapadlo a objeví se další. Někdy má člověk absolutní pocit bezmoci a vzteku, ale musíme se snažit s tím bojovat, nemůžeme si dovolit selhat….“
Prostřednictvím fotografií a vyprávění máte možnost nahlédnout do zákulisí boje proti pytláctví a obchodu se zvířaty. Uvidíte, co se někdy skrývá za krásou či pozlátkem, dozvíte se věci, o nichž většina lidí neví nebo raději nechce vědět.